Nerealizované

Tento rok mám "šťastie" na nerealizované projekty a toto je jeden z nich. Ukážka ilustrácie pre antistresovú omaľovánku. Pamätáš si ešte túto mincu? 

slovenska_koruna_farba.jpg

I <3 LOKAL

Identita pre podujatie I <3 LOKAL, opakujúce sa markety prezentujúce domácu dizajnérsku tvorbu, priamo v OC CENTRAL. Zobrazené osoby sú nákupné maniačky s vyberaným vkusom. 

UM_Central_event_image.png

Rozsutec

Pre môjho obľúbeného človeka som navrhla takúto custom ilustráciu jej obľúbeného miesta <3

rozsutec_3.jpg

Planeta 220 x Bratiska

Pred nejakým časom som pre môj obľúbený brand Bratiska navrhla takýto bratislavský motív. Vyzerá to tak, že bude aj pokračovanie :O

Foto by Lousy Auber

bratiska1.jpg
bratiska2.jpg

identita Bielej noci 2017

Pre festival Biela noc 2017 vytváram vizuál, ktorý pracuje s abstraktným znázornením svetla a jeho dekonštrukciou – predstavuje stret viacerých svetelných objektov. Priamo sa tým odkazuje na obsah festivalu a zážitky, ktoré každoročne prináša. Využitím abstrakcie zároveň vizuál ponecháva priestor divákovej predstavivosti a podporuje očakávania reálnych inštalácií. Viac v mojom portfoliu.

bielanoc2017cover

Absolut Slovak ART

Ako vznikali moje Absolutky?

“Vychádzala som z kľúčového slova, ktoré som si sama určila: oslava. To som sa snažila do dizajnu fliaš dostať pomocou vizuálnej inšpirácie, ktorá sa mi s oslavou spája: konfety, veľa farieb, hra. Ako základ som si vybrala bielu farbu, ktorá zmenila aj pocit zo samotného materiálu fľaše – už vôbec nepôsobí ako sklenená fľaša, ale ako porcelánová, čo zvýšilo na jej atraktívnosti. Farebné časti som potom spájala do nových kompozícii a symbolov, ktoré odkazujú na “oslava”. Výsledkom je farebne atraktívna zábavná Absolut fľaša.”

absolut_misa_chmelickova

MY WORK FOR CURAPROX SLOVAKIA

I'm so excited! Even my heart beats quicker while I'm typing this post. I can't wait to show you the full results of my collaboration with Curaprox Slovensko! First – toothbrush design and package design of the new duopack. You can get them for the first time at Pohoda Festival! And later online, at CURAPROX Smile Shops and DM drugstores. Yay!

curaprox_planeta220
CURAPROX_Planeta220_01

Illustrations for the Slovak newspaper "dennik N"

In August 2015 I was asked by the Slovak daily newspaper "Denník N" to illustrate one issue. To illustrate all articles that will appear in this issue, including the cover page. So the issue shouldn’t have contained any photographs as it usually does, just my illustrations. Wow. Previously only Christoph Niemann did that and he only allowed them to use some of his already existed illustrations, he was not suppose to create anything new. I was absolutely pleased and scared at the same time by this offer. I didn’t say no even when I doubt if it was even possible to do that in very short time I had. I started on Friday when a few articles from the editorial office were prepared for Monday (as it was Monday issue). And I started thinking about the selected themes and how to visualise them in a graphic way. Eventually it went well, on Friday night I thought everything will be perfect and genius, I made a lot of sketches. On Saturday morning I woke up and I realised nothing is OK and it doesn’t feel right anymore. So I started over. I spent the whole weekend alone in my flat, just thinking and drawing, sometimes eating some little snacks, all in complete silence without any distraction around, only focusing on the themes that were gradually arriving to my mailbox. I was working until the last minute of Sunday and then visited the editorial office again. And… everyone was amazed! It wasn’t my professional suicide! Conversely, the issue was very popular. And I went on holidays the very next day… Now I’m happy to present all the illustrations that were created during that weekend but you can read the articles only in slovak language, as well as the interview. 

ilustracia07.jpg

Font I used in this issue:
Preto Serif & Preto Sans by Dizajndesign
 

Here you can read the interview (in slovak only):
https://dennikn.sk/209054/dobry-napad-na-druhy-den-nemusi-fungovat/

You can also find this project on Behance:
https://www.behance.net/gallery/30990413/Illustrated-Newspaper

Biela noc / Nuit Blanche Košice 2015

This is a site–specific installation at Kasarne / KULTURPARK Košice that I did during the contemporary art festival Biela noc / Nuit Blanche 2015. Thanks for inviting me! My masterpiece is called "Mezzanine".